Dolina Baryczy to raj

dla ludzi aktywnych.

Turystyka

Nasza wyjątkowa DOLINA BARYCZY

Dolina Baryczy to obszar położony na dwóch brzegach rzeki Barycz,  która liczy sobie 133 km długości. Zaczyna swój bieg na bagnach koło Ostrowa Wielkopolskiego, a kończy go, wpadając do Odry w okolicach Wyszanowa pod Szlichtyngową. Jest to jeden z piękniejszych zakątków naszego kraju. Znajdziemy tu wiele różnych form krajobrazu: nizin w dolinie rzeki i nad stawami, lekkich wzniesień pokrytych lasami czy sadami, ponad to niespodziewanie wiele łąk, pól i mokradeł z przyjaznymi dla zwierząt zadrzewieniami.

Dolina Baryczy, ze względu na swój unikatowy charakter przyrodniczy, nieskażone środowisko i niskie zaludnienie jest wymarzonym miejscem dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Mamy tu największy w Polsce Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”, czy też drugi co do wielkości rezerwat przyrody, czyli zaliczane do najcenniejszych ekosystemów na świecie „Stawy Milickie”. Tak rzadko spotykana gdzie indziej unikatowa przyroda chroniona jest m.in. dzięki rezerwatowi ornitologicznemu, sieci Natura 2000 czy konwencji ramsarskiej o ochronie gatunków wodno – błotnych. „Stawy Milickie” jako jedyny obszar w Polsce wpisane zostały do światowej sieci Living Lakes, w której znajdują się znane w świecie akweny tj.: jeziora Bajkał, Wiktorii czy Titikaka. Wyróżniamy się na tle innych regionów olbrzymimi połaciami lasów oraz stawów, w których od stuleci prowadzona jest gospodarka rybacka – znana wszystkim hodowla karpia milickiego oraz innych ryb słodkowodnych.

Dolina Baryczy zachwyca również miłośników historii, na których czekają wspaniałe pałace, otoczone starymi parkami, ciekawe kościoły, budynki z „muru pruskiego” i wiejskie chaty wzniesione z rudy darniowej.

Nasz region ma też wiele do zaoferowania wielbicielom tradycyjnych, naturalnych produktów, tj. ryby, owoce sadownicze, pieczywo, miody, soki, przetwory, jaja, sery oraz zdrowej kuchni, szczególnie polecamy restauracje z potrawami rybnymi oraz myśliwskimi. Więcej na www.dbpoleca.barycz.pl

Szczególnie polecamy poznawanie regionu w sposób aktywny i przyjazny dla środowiska: konno, kajakiem, rowerem.

turystyka konnaszlak kajakowy | turystyka rowerowa| turystyka piesza | gdzie na rybę

Potrzebujesz pomocy w organizacji pobytu? Skontaktuj się z nami, polecimy najlepszych, sprawdzonych usługodawców!

***

Chcesz dowiedzieć się więcej? Polecamy najlepszych przewodników terenowych:

1. Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy, Maciej Kowalski, tel. +48 665 145 094, kowalski.mat@gmail.com
Kompleksowa organizacja pobytów, rajdów konnych, nauka jazdy konnej, wynajem kajaków, przewodnik po regionie, instruktor nordic walking, wynajem koni, bryczek, kajaków, rowerów, kijków, lornetek itp.

2. Włodzimierz Ranoszek – Przewodnik po Dolinie Baryczy, posiada profesjonalny sprzęt do obserwacji ptaków, prowadzi turystów indywidualnych i grupy zorganizowane, znawca historii, podań, legend, przyrody regionu, tel. +48 605 619 956, ranoszek@wp.pl

3. Hanna Jankowska – Przewodnik po Dolinie Baryczy, prowadzi też wypożyczalnię kajaków i organizuje spływy, tel. +48 697 437 397, hani.j@wp.pl

***

Informacja turystyczna w regionie:

Gminny Punkt Informacji Turystycznej w Przygodzicach, Chata Regionalna, ul. PTR 1, tel. fax:  62 737 41 41. Czynne: poniedziałek -czwartek w godz. 09.00-14.00, w innych porach po uprzednim uzgodnieniu.

Informacja Turystyczna w Miliczu, ul. Rynek 35, 56-300 Milicz
tel.: 71 383 00 35, 515 276 315 | turystyka@milicz.pl | www.milicz.pl . Czynne od poniedziałku do niedzieli (7 dni w tygodniu), w godz. 09.00-17.00.

Centrum Informacji Turystycznej w Krośnicach (stacja Krośnickiej Kolei Wąskotorowej), ul. Parkowa 30, tel.: 71 740 00 55| info@krosnice.pl | www.krosnice.pl . Czynne w sezonie maj-wrzesień: od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-16.00, w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-18.00; poza sezonem od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-16.00.

Informacja turystyczna „Baszta” w Żmigrodzie (Zespół Pałacowo – Parkowy), ul. Parkowa, 55-140 Żmigród, tel.: 71 385 39 31 | it@zmigrod.com.pl | www.it-zmigrod.pl. Czynne od kwietnia do października 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godz. 07.00-19.00, soboty i niedziele w godz. 11.00-18.00, w święta nieczynne. W okresie od listopada do marca czynne od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-15.00.

***

UDANEGO POBYTU!